...
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Hacamat SGK kapsamına girdi!

Ana Sayfa » Haberler » Hacamat SGK kapsamına girdi!
27 Mart 2018
Hacamat SGK kapsamına girdi!

Hacamat SGK kapsamına girdi! Alternatif Tıp’da Akupunktur, Sülük, Mezoterapi, Hipnoz, Kupa uygulaması (Hacamat), Fitoterapi, Refleksoloji, Homeopati, Osteopati, Ozon, Apiterapi, Proloterapi, Larva, Müzikterapi gibi yöntemler kullanıyor. Sağlık Bakanlığı’da ilaç bağımlılığını en aza indirmek ve Tamamlayıcı Tıp’ı yaygınlaştırmak amacıyla yeni yollar arıyor.Sağlık Bakanlığı bu kapsamda Tamamlatıcı Tıp’ın giderlerinin bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) karşılanması için çalışma başlattı.

Türkiye’de Geleneksel Tamamlayıcı Tıp ilk uygulama merkezi yaklaşık 3 sene önce Sakarya’da açıldı. Sakarya Eğitim Üniversitesi ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Korucuk Kampüsü’nde Tamamlayacı Tıp olarak vatandaşlara hizmet verilmeye başlandı. Sakarya’daki poliklinikte hacamat olarak bilinen kupa uygulaması, sülük, akupukntur, proloterapi uygulaması ile toplam 4 uygulama yapılıyor. Kısa süre önce açılmasına rağmen büyük ilgi gören Tamamlayıcı Tıp’ın hastaları da her geçen gün artıyor.

“TAMAMLAYICI TIP MERKEZİ SAKARYA’DA 3 YILDIR HİZMET VERİYOR” 

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nde görevli Dr. Ekrem Yılmaz, “Geleneksel Tamamlayıcı Tıp, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, tanı koyma, tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde kullanılan farklı kültürlere özgü; teori, inanç ve tecrübelere dayalı izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünü olarak tarif ediliyor. Geleneksel Tamamlayıcı Tıp tabi eski uygulamalar, tarihinden de anlaşıldığı gibi; eski teori, inanç ve terimlere dayalı uygulamalar. Ama Türkiye’de 27 Ekim 2014 tarihini sağlıkta yeni bir sayfanın açıldığı zaman olarak söylenebilir. O tarihte Sağlık Bakanlığınca, Geleneksel Tamamlayıcı Tıp yönetmeliği yayınlandı.

Bu yönetmelik ile 15 tane yöntem, usul Tamamlayıcı Tıp olarak tanımlandı. Türkiye’deki durumu böyle. Sakarya’da da yönetmelik yayınlandıktan 1 yıl kadar sonra biz burada bu polikliniği açtık. Daha sonra uygulama ve araştırma merkezi ile eğitim merkezi özelliği kazandık. Şuanda biz Tamamlayıcı Tıp Merkezimizde akupunktur uygulaması ile başladık. Akupunktur, Türkiye’de Tamamlayıcı tıpın ilk tanımlanan ve sertifikaları verilen ilk uygulamaydı. Bizde 2003 yılından itibaren bunu yapıyorduk, 15 yıla yakındır. Yönetmelikten sonra kupa uygulaması, sülük (hirudoterapi) uygulaması, proloterapi uygulaması ile birlikte toplam 4 uygulamayı burada hizmetini 2 hekim olarak veriyoruz. İleriki zamanlarda hipnoz, ozon, mezoterapi ve apiterapi hazırlıklarımız var. Ve homeopati, fitoterapi gibi diğer uygulamalar ileri de başlayabilecek. Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Merkezimiz Sakarya’da 3 yıldır hizmet vermekte” dedi.

“TAMAMLAYICI TIP YÖNTEMLERİ İLE SAĞLIĞIMA KAVUŞTUM”

Bir süredir sağlık problemleri çeken ve bu süreç içerisinde yaklaşık 20 kilo alan Ümit Aralp isimli vatandaş ise, Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nde gördüğü tedavileri sonrasında 7 kilo verdiğini ve iyileşerek sağlığına kavuştuğunu söyledi. Aralp, “Benim uzun süreden beri sağlık problemlerim vardı, bu süre içerisinde 15-20 kadar kilo almıştım. Bununla ilgili bir araştırma yapınca Türkiye’de bir kaç hastanede Tamamlayıcı Tıp’ın uygulandığını okudum. Ve bir yakınımın da vasıtasıyla, o yakınımın da bir takım sağlık sorunları vardı ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarıyla 30 kilo verdi, sağlığına kavuştu.

Bende kendisinden de öğrenerek, araştırarak burayı buldum. Kasım ayından beri buraya geliyorum, şuanda 7 kilo verdim. Aynı zamanda bel fıtığı problemlerim, ağrılarım vardı. Oturup kalkarken, yürürken çok zor hareket ediyordum. Hocalarımın sayesinde, yapılan uygulamalar sayesinde tabi ki ben yaşam şeklimi de değiştirdim ve sağlığıma kavuştum. Şuanda hala devam ediyorum tedaviye. Akupunktur yapıldı bu süreç içerisinde 1 seansta hacamat yapıldı. İlk defa yaptırdım Sakarya Eğitim Üniversitesi ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Korucuk Kampüsü’nde doktorlarımızın sayesinde herhangi bir sıkıntı yaşamadan, son derece sağlıklı koşullarla bunlar burada uygulanmış oldu. Şuanda sağlıklı ve mutluyum” diye konuştu. İHA

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Dev teknoloji şirketleri kullanıcılarını dinliyor.

Dev teknoloji şirketleri kullanıcılarını dinliyor. Son günlerde art arda yaşanan skandallarda Silikon Vadisi’nin dev teknoloji

ADASU HES, 41 Milyon Lira Değerinde Enerji Üretti.

ADASU HES, 41 Milyon Lira Değerinde Enerji Üretti. SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş: ‘2013’te hizmete aldığımız

SAÜEAH’ta İlk Böbrek Nakli Gerçekleşti.

SAÜEAH’ta İlk Böbrek Nakli Gerçekleşti. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SAÜEAH) ilk böbrek

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN